Emlékezés a Délvidék I. világháborús áldozataira
Amikor jelentős történelmi eseményekről van szó, mint amilyen az I. világháború is, hajlamosak vagyunk a számok és dátumok szintjére egyszerűsíteni azokat. Pedig, minden egyes szám, minden egyes dátum mögött emberi életek és sorsok húzódnak meg. Életek, amelyek a maguk természetességében fejlődtek, sorsok, amelyeket a háború alakított. Emberi sorsok a születéstől a hősi halálig. Katonasorsok. A nép ajkán temérdek mennyiségű dal született ezekben az időkben megénekelvén bánatot, szomorúságot, olykor meglepően vidám hangulatú dallamvezetéssel is. Mert nem volt olyan rétege a közösségnek, amely a saját bőrén meg ne érezte volna a világégés hatásait. A dal, az ének, a muzsika és a tánc volt a lélek egyetlen ápolója a hazájától messzire került katonának, a katonát hazaváró édesanyának, feleségnek, családnak, szeretőnek... De a szülők, akik nagy gonddal nevelték fel fiúgyermekeiket, a család, amely sóvárogva várta haza az édesapát és férjet, a szerető, aki könnyeit hullatta a babája után sokszor hiába várt, mert a katona soha többé nem tért már haza...
Ez az album azt az érzelem-és sorsvilágot kívánja megörökíteni, amely az I. világháborúhoz köthető, különös tekintettel a délvidéki magyarság népzenei hagyományaira.
Csonka Ferenc, a Népművészet Ifjú Mestere
1. Altató (Észak-Bánság) / 1’ 17”
2. Gyermekjáték és párosító (Bácskai Tisza mente) /1’ 31”
3. Bevonulási dalok (Vajdaság) / 5’ 52”
4. Katonakísérő (Mezöbánd) / 2’ 26”
5. Várni, várni, babám... (Tisza mente) / 5’ 28”
6. Verbunk és cigánycsárdás (Marossárpatak) / 3’ 54”
7. Katonadalok (Vajdaság) / 4’ 51”
8. Katonaélet (Vajdaság) / 7' 49”
9. Legényes (Kolozs) / 2’ 33”
10. Barna menyecske... (Vajdaság) / 5’ 18”
11. Az otthon maradt szerető bánata (Ürög) / 6’ 22”
12. Halottkísérő (Jóka) / 3’ 00”
13. Virrasztó (Mohol) / 1’ 17”
A kiadvány Bodor Anikó, Bodor Géza, Burány Béla, Fábri Jenő. Kallós Zoltán, Király Ernő és Tripolsky Géza népzenei gyűjtései alapján készült.
Tilinkó Luca (ének)
Botra férfikórus (Óbecse, művészeti vezető: Cseh Ferenc)
Csörgő citerazenekar (Topolya, művészeti vezető: Kelemen Zsolt)